Strona głównaUncategorizedCoaching - czy warto sięgać po tą metodę?

Coaching – czy warto sięgać po tą metodę?

Coaching jest bardzo popularnym zagadnieniem. W szczególności jest o nim głośno wśród młodych ludzi, którzy aktywnie poszukują form rozwoju. Korzystają z niego często osoby, pragnące lepiej poznać swoje umiejętności i wzmacniać kompetencje. Dlaczego warto skorzystać z coachingu? 

Cechy coachingu

Coaching polega na współpracy i partnerskiej relacji między coachem a osobą zainteresowaną własnym rozwojem. Regularne sesje pozwalają przygotować plan działania, zastanowić się nad podejmowanymi decyzjami, przeanalizować swoją dotychczasową karierę. Do najważniejszych cech coachingu zaliczyć możemy:

  • dostosowanie przebiegu sesji do potrzeb klienta,
  • partnerską relację,
  • indywidualne podejście do ścieżki rozwoju klienta,
  • pomoc w procesie uczenia się nowych umiejętności,
  • skupienie się na osiągnięciu wyznaczonych celów.

Spotkania z coachem wpływają przede wszystkim na rozwój interpersonalny człowieka. Dzięki nim możliwe jest uświadomienie sobie swoich mocnych stron oraz sposobów ich wykorzystania. Coaching pozwala zmniejszyć problemy, wynikające z prokrastynacji. Odkładanie znaczących decyzji, brak motywacji, złe samopoczucie wynikające z niemożności osiągnięcia założonego celu – nad tym wszystkim można popracować podczas indywidualnych sesji. Pomogą one w szczególności osobom, które nie czują się pewnie na danym etapie życia i chcą np. rozpocząć nową pracę czy zastanawiają się nad naprawieniem relacji z bliską osobą.

Podsumowanie 

Aktualnie istnieje kilka rodzajów coachingu, ukierunkowanych na konkretne obszary życia. Zastanawiając się, który z nich wybrać, warto najpierw przeanalizować, nad czym najbardziej nam zależy (relacje z bliskim, kariera, zdrowie). Nieco inną formą, którą polecić można osobom chcącym pracować nad własnym rozwojem jest mentoring. Jest on jednak dłuższym procesem, opartym na przekazywaniu wiedzy z danej branży przez mentora. Dlatego w przypadku podjęcia pierwszego kroku w pracy nad rozwojem osobistym, warto najpierw sięgnąć do sesji coachingowych, które mogą być wstępem do rozpoczęcia monitoringu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne