Strona głównaUncategorizedKoniec z zakrywaniem - wylecz się z łuszczycy

Koniec z zakrywaniem – wylecz się z łuszczycy

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób uwarunkowanych genetycznie. Przypadłość ta często jest traktowana jako wstydliwa, ze względu na pojawiające się na skórze charakterystyczne łuski. Schorzenie może przyjmować wiele postaci o różnym stopniu natężenia objawów, jednak niezależnie od wieku atakuje skórę, paznokcie oraz stawy. Tej choroby nie można ignorować, wymaga ona przewlekłego leczenia pod okiem dermatologa. Jak zatem poradzić sobie z łuszczycą?

Co powoduje łuszczycę i czy można się nią zarazić

Chociaż jednoznaczna przyczyna rozwoju łuszczycy nie jest określona, to nieustannie jako główny czynnik rozwoju tej choroby podaje się czynniki genetyczne. Powszechnie wiadomo, że ryzyko rozwoju łuszczycy wzrasta, gdy co najmniej jedno z rodziców cierpi na tę chorobę. Jednak ważne jest to, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie należy obawiać się zarażenia nią przez chociażby dotyk. 

Typy łuszczycy

W zależności od wieku pacjenta i potencjalnych przyczyn łuszczycy, wyróżnia się dwa typy tej choroby. Obie z nich charakteryzują się drobnymi, pojedynczymi zmianami w stadium początkowym oraz ogólnymi, plackowatymi plamami w stadium zaawansowanym. 

Łuszczyca typu I – przypuszcza się, że choroba ma głównie podłoże dziedziczne, ponieważ ten typ łuszczycy dotyka najczęściej dzieci i młodzież. Jednak na jej rozwój mogą wpływać bodźce środowiskowe jak: nadwaga, leki, stres czy zaburzenia hormonalne. Zmiany skórne w tym typie przypominają grzybicę, dlatego warto ją wykluczyć na początku terapii.

Łuszczyca typu II – na tę odmianę najczęściej chorują osoby około 40 roku życia. W typie II szczególny wpływ mają następujące bodźce: przebyte infekcje grzybicze i wirusowe, farmaceutyki, stres, zaburzenia hormonalne, dieta, używki.

Skuteczne sposoby na leczenie łuszczycy

W leczeniu łuszczycy podstawę stanowi leczenie miejscowe poprzez zmiękczenie naskórka i ułatwianie złuszczania się zmian. Ponadto stosuje się też leki wpływające na zahamowanie reakcji odpornościowej organizmu. W leczeniu ogólnym najlepsze efekty przynosi tak zwana fotochemioterapia przy użyciu lasera ekscimerowego, którą można odbyć w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne