Kukurydza jest rośliną chętnie uprawianą w Polsce, powierzchnia jej siewu sięga ponad 750 tysięcy hektarów. Chętnie uprawiają ją na ziarno rolnicy w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Brazylii. Przeznaczeniem kukurydzy są nie tylko cele spożywcze i pastewne. Roślina ta sprawdza się również jako surowiec energetyczny, przemysłowy oraz wartościowa pasza dla bydła i trzody chlewnej.
Na całym świecie występuje aż 200 odmian kukurydzy, które różnią się długością okresu wegetacji.
Roślina ta nie jest trudna w uprawie. Lubi lekkie i torfowe gleby o uregulowanym odczynie. Natomiast źle reaguje na ziemie podmokłe, ciężkie, zimne oraz przesuszone.
Najlepszym przedplonem dla kukurydzy (dobrze wpływającym na żyzność stanowiska) są ziemniaki, buraki uprawiane na oborniku, rośliny strączkowe, a także motylkowate drobnonasienne.
Jeśli nie możemy zasiać żadnego z powyższych, wtedy zostaje nam zrównoważenie tego braku nawożeniem organicznym.
Jak już wcześniej wspomniano, uprawa kukurydzy nie jest skomplikowana. Polega ona najpierw na zebraniu przedplonu, a następnie wykonaniu orki płytkiej, bronowania (aby zniszczyć chwasty), a następnie orki głębokiej (przedzimowej). Takie czynności wprowadzamy, jeśli przedplon stanowiły zboża i mieszanki zbożowo-strączkowe. W sytuacji, gdy przedplonem były rośliny motylkowe, wówczas wykonujemy tylko talerzowanie oraz orkę przedzimową.
Termin siewu kukurydzy przypada zazwyczaj na okres między 20 kwietnia a 5 maja. Wybierając właściwy czas, trzeba zwrócić uwagę na temperaturę gleby (musi mieć 8-10 °C). Jeśli zasiejemy roślinę zbyt wcześnie, wówczas będzie się wolno rozwijać i słabo kiełkować. Również późny siew jest niekorzystny, ponieważ skutkuje szybkim wzrostem i rozwojem kukurydzy, ale bez zwiększenia plonów.
Ostatnio w Polsce pojawia się problem zbyt małej ilości opadów deszczu. Jak uprawiać kukurydzę w takich warunkach? W tej sytuacji niektórzy doświadczeni rolnicy sieją roślinę głębiej (około 5-6 cm), aby miała szansę kontaktu z wilgocią w glebie, której powierzchnia podczas suszy stanowi dużo pyłu.
Kiedy naszej kukurydzy grożą chwasty, wówczas możemy zastosować oprysk. W sklepach znajdziemy herbicydy przystosowane do zwalczania chwastów jednoliściennych oraz dwuliściennych.
Więcej informacji na temat uprawy kukurydzy polecamy zasięgnąć z filmu wideo poświęconego tej tematyce.