Strona głównaBiznesIle wynosi podatek od wygranych w grach i loteriach?

Ile wynosi podatek od wygranych w grach i loteriach?

Wiele osób lubi brać udział w różnego rodzaju loteriach i konkursach. Są ludzie, którzy wierzą w swoje szczęście i kupują losy na loteriach. Zdarzają się osoby, którym się udaje, dzięki czemu zarabiają pieniądze lub zyskują jakiś wartościowy przedmiot. W takiej sytuacji z prawnego punktu widzenia powiększa się ich majątek. Oznacza to, że będą musieli oddać część swojej nagrody na rzecz fiskusa.

Wygrana w loterii – co z podatkiem?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi o tym, że podatek od wygranej jest pobierany od przychodów, które ktoś uzyska w wyniku wygrania w grach, konkursach, czy też zakładach wzajemnych. Podatek od wygranej, który aktualnie obowiązuje w Polsce wynosi 10% osiągniętego przychodu. Jest to zryczałtowany podatek dochodowy.

Co musi zrobić zwycięzca?
Osoba, do której los się uśmiechnął musi zapłacić dziesięcioprocentowy podatek. Jednak to nie wygrany zajmuje się tą sprawą. Organizator loterii, czy konkursu ma obowiązek przekazać do urzędu skarbowego odpowiednią kwotę pieniędzy. Oznacza to, że osoba, która wygrała, otrzyma swoją nagrodę pomniejszoną o 10%. Zwycięzca konkursu nie musi już nic robić, nie musi również ujmować swojej wygranej w rocznym zeznaniu PIT.

Czy zawsze trzeba płacić podatek od wygranej?
Ustawa o PIT mówi o tym, że istnieją sytuacje, gdy omawianego podatku płacić nie trzeba. W ustawie przewidziane są zwolnienia z tego obowiązku. Zwolnione z zapłaty podatku są osoby, które wygrały nagrodę w:

– konkursach, które dotyczą sprzedaży premiowej
– konkursach specjalnych o tematyce kulturalnej, naukowej, artystycznej lub sportowej
– w konkursach, które organizowane są i ogłaszane przez środki masowego przekazu

Jednak warunkiem jest to, że wygrana w wyżej wymienionych konkursach nie może przekroczyć 760 złotych. Jeżeli kwota taka zostanie przekroczona, podatek trzeba zapłacić.

Jeżeli chodzi o losowe gry liczbowe, to także występuje kwota wolna od podatku. Wynosi ona 2280 złotych. Oznacza to, że jeżeli na przykład w loterii Lotto wygramy mniej niż 2280 złotych, nie musimy płacić fiskusowi podatku.

Wyróżnić możemy jeszcze jeden rodzaj gier. W przypadku wygranych w kasynach, na automatach, w grach bingo, czy w wideoloteriach, zwycięzca nie musi płacić żadnego podatku, niezależnie od wielkości wygranej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne