Strona głównaBiznesInternet Rzeczy w produkcji przemysłowej - 5 najważniejszych korzyści

Internet Rzeczy w produkcji przemysłowej – 5 najważniejszych korzyści

Internet Rzeczy można zastosować to technologia, która może być stosowana w wielu obszarach gospodarki. Jednym z segmentów, które najszybciej odkryły korzyści wynikające z wdrożenia rozwiązań wykorzystujących IoT była produkcja przemysłowa.

Łączne wydatki na technologię IoT na świecie wyniosły w 2019 roku ponad 700 miliardów dolarów. Produkcja przemysłowa stanowiła największy  segment rynku generujący wydatki przekraczające 200 miliardów dolarów. Dlaczego segment produkcji przemysłowej inwestuje tak znaczne środki w tę technologię? Jakie najważniejsze korzyści przynosi jej wdrożenie?

Rola IoT w zarządzaniu łańcuchem dostaw

Jedną z największych korzyści związanej z wdrażaniem IoT w obszarze produkcji przemysłowej jest możliwość kompleksowego monitorowania łańcucha dostaw. Stosowane rozwiązania pozwalają śledzić całość procesu – począwszy od zaopatrzenia, a skończywszy na dostawie do odbiorcy.

Internet rzeczy pozwala na cyfrowe identyfikowanie każdego etapu i elementu produkcji. Dzięki temu możliwe jest nie tylko bieżące reagowanie na pojawiające się problemy, ale przede wszystkim identyfikowanie obszarów wymagających poprawy i wdrażanie odpowiednich rozwiązań. Dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym proces zmian może być procesem zwinnym i polegać na wprowadzaniu drobnych usprawnień. Ale IoT może także wspierać duże projekty zmieniające procesy produkcyjne.

Dzięki współpracy z dostawcami czujników oraz firmami programistycznymi przedsiębiorcy mogą zwiększać efektywność łańcuchów dostaw i podnosić konkurencyjność. Doświadczenia światowych liderów pokazują, że korzyścią są na tyle duże, że w pełni usprawiedliwiają ponoszenie znacznych nakładów inwestycyjnych.

Inne korzyści związane z wdrażaniem IoT

Nowoczesne rozwiązania technologiczne oferowane przez firmy programistyczne i producentów sprzętu przynoszą także inne korzyści. Wśród najważniejszych wymienić można:

  1. Podnoszenie jakości.
  2. Zwiększanie poziomu bezpieczeństwa pracy w fabryce.
  3. Zmniejszenie poziomu awaryjności maszyn i urządzeń.
  4. Zwiększanie efektywności energetycznej.

i wiele innych.

Wszystko to sprawia, że IoT jest przyszłością nowoczesnej produkcji przemysłowej i należy się spodziewać, że wydatki przedsiębiorców w kolejnych latach będą się zwiększać. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat wszyscy światowi liderzy będą korzystać z

Rozwój “Konsumencki” Internet Rzeczy

Jednak produkcja przemysłowa nie jest jedynym segmentem, w którym obserwowany jest dynamiczny rozwój IoT. Rok 2019 był okresem, w którym równie mocno rósł segment konsumenci obejmujący między innymi inteligentne rozwiązania w zakresie gospodarstw domowych, zdalnej opieki zdrowotnej lub szeroko rozumianej rozrywki.

Znajdują one coraz większą liczbę nabywców i generują coraz wyższe przychody. W ubiegłym roku wyniosły one około 110 miliardów dolarów, co spowodowało że segment ten był drugim największym na rynku. Nie powinno zatem dziwić, że producenci inteligentnego sprzętu i software house-y poświęcają rozwiązaniom dedykowanym klientom indywidualnymi coraz więcej uwagi. Szacuje się bowiem, że w ciągu najbliższych kilku lat będą one stanowić najbardziej przychodową część światowego rynku IoT.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne