W niniejszym artykule przedstawiany kilka uniwersalnych faktów na temat kołnierzy ortopedycznych. Między innymi przedstawiamy jakie są rodzaje kołnierzy ortopedycznych oraz w jakich sytuacjach są stosowane. Jednocześnie przypominamy, że zastosowanie kołnierza ortopedycznego wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Rodzaje kołnierzy ortopedycznych?
Dostępne na rynku rodzaje kołnierzy ortopedycznych najłatwiej podzielić ze względu na budowę i zastosowanie.
- Kołnierz miękki – jest wykonany z pianki charakteryzuje się miękką wygodną konstrukcją
- Kołnierz półsztywny – w przypadku kołnierza półsztywnego mówimy o egzemplarzu, który poza pianką ma wbudowaną wkładkę usztywniającą. Tego rodzaju rozwiązanie charakteryzuje się mocniejszą stabilizacją głowy i szyi w porównaniu do kołnierza miękkiego.
- Kołnierz sztywny – dla uzyskania pełnej stabilizacji czasami stosowane są kołnierze, sztywne wykonane z pianki poliuretanowej, która dobrze się dopasowuje do ciała i zapewnia zwiększoną stabilizacją.
Kiedy stosowany jest kołnierz ortopedyczny?
Kołnierze ortopedyczne są stosowane w przypadku: choroby odcinka szyjnego kręgosłupa, dyskopatii, zesztywnienia mięśni szyi i karku, nerwobólach w okolicach szyi i barków oraz po różnego rodzaju urazach górnego odcinka szyjnego.
Przed zastosowaniem kołnierza ortopedycznego konieczna jest konsultacja z lekarzem
Korzystanie z kołnierza ortopedycznego musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem specjalistą, który przeprowadza wywiad i rekomenduje rodzaj kołnierza ortopedycznego. Kołnierz ortopedyczny jest specjalistycznym produktem ortopedycznym, który wymaga kontroli lekarza prowadzącego leczenie.
Dopiero po konsultacji z lekarzem pacjent może udać się do sklepu ortopedycznego. W sklepie mierzony jest obwód szyi oraz wysokość od brody. Na podstawie wykonanych pomiarów dobierany jest odpowiedni rozmiar kołnierza ortopedycznego.