Wszystkie lokale, które są używane do prowadzenia działalności gospodarczej są uznawane za lokale komercyjne. Nie można w nich mieszkać, ale prowadzić biznes już tak. Są one inaczej przystosowane do użytku i spełniają inne zasady, niż lokale mieszkalne. Jednak ich potrzeba nigdy nie minie, więc być może warto zainwestować w taki lokal.
Czym jest lokal komercyjny?
Lokal komercyjny stanowi powierzchnię o przeznaczeniu usługowym lub handlowo-usługowym. Oznacza to, że lokum lub budynek przeznaczony jest pod prowadzenie różnego rodzaju działalności gospodarczej. Lokale tego typu są rejestrowane w spisie lokali komercyjnych. Muszą spełniać zupełnie inne, bardziej restrykcyjne zasady bezpieczeństwa sanitarnego oraz przepisy prawa budowlanego dla obiektów usługowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lokali związanych ze sferą gastronomiczną.
Obecnie zdarza się także często, że budynki są mieszanego typu, czyli mixed-used. Oznacza to, że część budynku przeznaczona jest na lokale komercyjne, a część na mieszkalne. W większych miastach taka sytuacja jest na porządku dziennym, chociażby w dużych osiedlach lub wielopiętrowych budynkach mieszkalnych. Często zdarza się, że na niższych piętrach znajdują się sklepy, apteki czy siłownie. Część osób wykupuje lub najmuje lokale w takich budynkach na biura i firmy.
Jakie są rodzaje lokali komercyjnych?
Lokal komercyjny to określony typ lokum, ale jego forma i przeznaczenie może być różne. Wyróżniamy w tej kategorii przede wszystkim lokale usługowe i obiekty handlowe, także użytkowe z najemcą – będą to m.in. sklepy. Kolejnym rodzaje są nieruchomości stanowiące powierzchnie biurowe. Lokalem komercyjnym będą także hale produkcyjne i magazyny. Z kolei do wielkopowierzchniowych lokum zaliczamy centra handlowe, magazyny samoobsługowe czy parki handlowe.
Czy warto kupować lokal komercyjny?
Komercyjne budynki i lokale są świetną inwestycją. Nawet, jeśli sami nie prowadzimy działalności to możemy potraktować nieruchomość jako lokal do wynajęcia. Powierzchnię wynajmujemy wtedy przedsiębiorcom na krótszy czy dłuższy okres i zarabiamy na umowie najmu. Można także zarabiać na pośrednictwie w wystawianiu ofert lokali tego typu, ich prezentacji i nawiązywaniu umów pomiędzy właścicielem i dzierżawcą.