Strona głównaBiznesMoc i zużycie energii instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym

Moc i zużycie energii instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym

Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie systemu fotowoltaicznego w swoim gospodarstwie domowym. Według wielu opinii jest to doskonała inwestycja, która z czasem się zwróci i wpłynie na zmniejszenie rachunków za prąd oraz opcjonalnie również za ogrzewanie. Jednak przy wyborze dużą rolę odgrywa moc fotowoltaiki, która będzie przekładała się na zużycie energii oraz na wysokość kosztów związanych z zakupem.

Zużycie energii w domu – ile prądu potrzebujesz?

Przyjmuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 2 kW. Jednak najłatwiej oszacować zapotrzebowanie na energię na podstawie rachunków za prąd z ostatnich miesięcy lub dla szerszej perspektywy z całego roku. W ten sposób można wyliczyć uśrednioną ilość energii elektrycznej, jaka jest potrzebna do zasilenia naszego gospodarstwa domowego.

Można także oprzeć się na powszechnych statystykach, według których przeciętne gospodarstwo domowe osób samotnych lub rodzin oszczędzających zużycie energii wynosi 1500 kWh. Z kolei w przypadku rodzin wielodzietnych, np. 2+2 (dwójka dorosłych i dwójka dzieci) zużycie szacuje się na około 2000 – 2500 kWh. Z tego względu wiele modułów fotowoltaicznych przygotowanych jest na generowanie 3kW, by zapewnić optymalne zasilania z niewielkim zapasem mocy.  Więcej na temat zapotrzebowania energetycznego w przypadku fotowoltaiki w budownictwie jednorodzinnym można znaleźć na https://solart-pv.pl/.

Produkcja i strata energii

W przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznych musimy brać pod uwagę stratę energetyczną. Różnica pomiędzy pozyskaną i oddawaną energią nie jest jednak tak duża. W przypadku instalacji o mocy mniejszej od 10 kW oddajemy do sieci 1 kWh, zaś w późniejszym terminie możemy odzyskać 0,8kWh. Co oznacza, że możemy korzystać z magazynu energii tracąc jedynie 20% pozyskanej energii. Z kolei fotowoltaika o mocy przekraczającej 10kW pozwalana odebranie energii w późniejszym terminie ze stratą na poziomie 30%.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne