Podstawowe zasady inwestowania w kryptowaluty
Kryptowaluty są stosunkowo nowym i egzotycznym aktywem, stąd też inwestowanie w nie wymaga trochę innych umiejętności niż inwestowanie w aktywa tradycyjne. Wszystko jednak sprowadza się do wiedzy, gdzie zakupić e-monety, a także jak je przechowywać i jak oceniać ich wartość.
Kryptowaluta jako aktywo
Kryptowaluty od innych aktyw różni głównie ich zmienność, potencjał technologiczny oraz bardzo szeroki wybór potencjalnych monet do inwestycji.
Kwestię zmienności najlepiej zobrazuje przykład. W ciągu roku od grudnia 2016 r. do końca 2017 r. Bitcoin wzrósł z 750 USD do 10 000 USD, stąd też że każdy, kto zainwestował 10 000 USD w grudniu 2016 roku, zyskałby oszałamiające 133 333 USD w dokładnie 365 dni. W rzeczywistości całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut sięgała aż do zdumiewającej kwoty 500 miliardów dolarów. Oczywiście historie o „cudownej opcji inwestycyjnej” zalały Internet i coraz więcej osób dołączyło do bańki spekulacyjnej, co sprawiło, że w końcu musiała ona pęknąć. Gdy cena Bitcoina zmalała, spadły też ceny innych kryptowalut, przez co wiele osób odnotowało straty w swym budżecie inwestycyjnym. To właśnie oznacza zmienność, czyli skłonność aktywa do generowania dużych strat, ale też wielkich zysków.
Z kolei potencjał technologiczny sprawia, że inwestowanie w kryptowaluty ma wiele wspólnego z ogólnym inwestowaniem w rozwiązania technologiczne, np. startupy. Inwestując w kryptowalutę, bierze się przede wszystkim pod uwagę cel, dla którego została stworzona. Może być to uniwersalny środek płatności, albo sposób tworzenia aplikacji, albo inteligentnych kontraktów – i wiele innych zastosowań.
Szeroki wybór różni kryptowaluty od większości aktyw tradycyjnych. Istnieje ponad 6000 różnych monet, które nie są w żaden spójny sposób posegregowane. W przypadku papierów wartościowych, również istnieje wiele ich typów, są jednak w jasny sposób zgrupowane według potencjalnej ceny. Akcje największych firm można znaleźć na największych i najsławniejszych giełdach, różne giełdy lokalne sprzedają akcje lokalnych przedsiębiorstw itd. W przypadku kryptowalut zanikają jakiekolwiek zależności, giełdy oferują te kryptowaluty, które akurat uznają za popularne wśród inwestorów. Oznacza to, że kierują się głównie kapitalizacją rynkową, a nie rzeczywistym potencjałem.
Kilka podstawowych zasad inwestowania
Myśląc o niezależnym handlu kryptowalutami każdy inwestor, przed podjęciem decyzji o zakupie e-monet, musi wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Warto zdawać sobie sprawę podejmowanego ryzyka. Ponieważ zmienność kursu kryptowalut znacznie przewyższa zmienność jakiejkolwiek innej klasy aktywów, nie przypominają one klasycznych inwestycji.
- Dobrze jest zwracać uwagę na altcoiny – kryptowaluty o małej kapitalizacji rynkowej. Aż do końca 2016 roku Bitcoin był jedyną kryptowalutą, która się liczyła. Od tego czasu jednak zmieniła się sytuacja na rynku inwestycyjnym – pojawiły się nowe, ciekawe kryptowaluty.. Dlatego też zawsze warto szukać przyszłościowych, niewielkich kryptowalut, które mają szansę się wybić.
- Ważna jest potencjalna użyteczność wybranych kryptowalut. Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić inwestor, jest przeczytanie oficjalnej dokumentacji traktującej o celu i potencjale wybranej e-monety. Lektura taka daje dwie ogromne korzyści. Po pierwsze, poszerza wiedzę na temat wybranej kryptowaluty. Po drugie, źle napisany dokument jest często świetnym znakiem, czy projekt jest wart inwestycji, czy nie. Jeśli sam zespół nie może wyjaśnić prawdziwej użyteczności swojego tokena, prawdopodobnie nie warto w niego inwestować.
- Zawsze należy uważać na oszustów. Dobre kryptowaluty mają przejrzystą wizję techniczną, aktywny zespół programistów i żywą, entuzjastyczną społeczność. Złe monety są przezroczyste, promują niewyraźne zalety techniczne bez wyjaśnienia, na czym polegają, i mają społeczność skupioną głównie na szybkim wzbogacaniu się.
- Kryptowaluty są opodatkowane. Nic nie jest pewne, z wyjątkiem śmierci i podatków. To samo dotyczy kryptowalut. Jeśli inwestor zarabia poprzez kryptowaluty, prawdopodobnie będzie musiał płacić podatki. Sposób opodatkowania zwrotów z inwestycji w kryptowaluty zależy od krajowej jurysdykcji podatkowej.
Inwestowanie… od czego zacząć?
Nie jest tajemnicą, że rozpoczęcie własnych inwestycji w kryptowalutę może nie być łatwe. Nadal kwitnie biznes związany z oszustwami i fałszywymi okazjami zakupu nowych kryptowalut. Dlatego też coraz to częściej drobni przedsiębiorcy oraz osoby prywatne decydują się na początek na szkolenia z zakresu inwestycji w e-monety. Dzięki temu są lepiej przygotowani do wyzwania, jakie podejmują oraz rzadziej stają się ofiarami oszustów.
Co jednak zrobić po etapie szkoleń i rozwoju? Eksperci radzą, aby zakupić pierwszą kryptowalutę w zaufanym krypto-kantorze online. Istnieją dwa rodzaje wymian, które można przeprowadzić w takim kantorze: waluta fiat do krypto oraz waluta krypto do krypto. Kantory wysyłają kryptowaluty do osobistego portfela kryptowalutowego użytkownika.
Najpierw więc należy otworzyć konto na platformie krypto-kantoru. Następnie każdy użytkownik weryfikuje swoją tożsamość – jest to wymagane ze względu na przepisy Unii Europejskiej. Istnieje jednak możliwość zakupu kryptowaluty w kantorze kryptowalut bez rejestracji, z pominięciem etapu zakładania konta i weryfikacji.
Gdzie natomiast przechowywać monety po ich zakupie? Kryptowalutę, którą użytkuje się na bieżąco, trzyma się w portfelach na kryptowalutę typu „gorącego”. Portfel „gorący” to taki, który istnieje na urządzeniu, które kiedykolwiek będą łączyć się z Internetem – np. jako aplikacja mobilna, jako konto w internecie. Transakcje przy użyciu gorących portfeli są bardzo proste, jednak można je łatwo zhakować.
Trzymanie waluty w urządzeniu całkowicie offline nazywa się „zimnym portfelem”. Dla tych, którzy szukają najbezpieczniejszej formy przechowywania, najlepszym rozwiązaniem są właśnie one. Zimne portfele są także najbardziej odpowiednie dla inwestorów długoterminowych, którzy nie potrzebują dostępu do swoich monet przez wiele miesięcy lub lat.
Zimne portfele nie są pozbawione własnego zestawu zagrożeń (np. fizyczne wykradzenie pendrive’a z walutą), ale jeśli inwestor postępuje zgodnie z instrukcjami i podejmuje wszelkie możliwe środki ostrożności, są one znacznie zminimalizowane.
Gdzie kupić i przechować
Kiedyś popularnym miejscem, w którym można było nabyć kryptowalutę, były giełdy kryptowalutowe. Wielką wadą giełd jest spore zagrożenie ze strony hackerów i oszustów, którzy mogą okraść konto użytkownika. . Dlatego też początkującym zaleca się zakupić kryptowaluty bez rejestracji w crypto-kantorze. Kantory kryptowalut działają stacjonarnie lub jako usługi online. Stacjonarny kantor kryptowalut bardzo często jest połączony z kantorem walutowym. Można w nim za gotówkę zakupić kryptowalutę, która zostanie przesłana na podany adres portfela. Kantor online jest dużo wygodniejszą opcją, ponieważ cała operacja odbywa się przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Ogólnie krypto-kantory są polecanym miejscem, jeśli chcemy zakupić kryptowaluty w bezpieczny i wygodny sposób.
Wyżej wymieniono podział portfeli na „gorące” i „zimne”, jednak dzielą się one na dalsze podtypy. Przed zakupem e-monet warto wybrać odpowiedni typ portfela, w zależności od oczekiwań i sposobu użytkowania kryptowaluty.
Portfele „gorące”:
- Desktopowe: te portfele są pobierane i instalowane na komputerze PC lub laptopie. Są one dostępne tylko z jednego komputera, na który zostały pobrane. Portfele pobierane komputery stacjonarne oferują jeden z najwyższych poziomów bezpieczeństwa, jednak jeśli komputer zostanie zhakowany lub zostanie zainfekowany wirusem, istnieje możliwość utraty wszystkich środków.
- Online: portfele online działają w chmurze i są dostępne z dowolnego urządzenia w dowolnym miejscu. Chociaż dostęp do nich jest wygodniejszy, portfele online przechowują klucze prywatne w Internecie i są kontrolowane przez stronę trzecią, co czyni je bardziej podatnymi na ataki hakerskie i kradzieże.
- Mobilne: portfele mobilne działają w aplikacji na telefonie, przez co można ich używać w dowolnym miejscu, w tym w sklepach detalicznych. Portfele mobilne są zwykle znacznie mniejsze i prostsze niż portfele stacjonarne ze względu na ograniczoną przestrzeń dostępną na urządzeniach mobilnych.
Portfele „zimne”:
- Hardware: portfele hardware’owe przechowują klucze prywatne użytkownika na urządzeniu sprzętowym, takim jak pendrive’y. Chociaż portfele hardware’owe zawierają transakcje online, są one przechowywane offline, co zapewnia większe bezpieczeństwo.
- Papierowe: portfele papierowe są łatwe w użyciu i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Chociaż pojęcie portfela papierowego może po prostu odnosić się do fizycznej kopii lub wydruku kluczy publicznych i prywatnych, może również odnosić się do oprogramowania, które służy do bezpiecznego generowania pary kluczy, które są następnie drukowane.
Mój pierwszy dochód
Aby uzyskać dochód z kryptowalut, należy korzystać ze strategii „Kup tanio, sprzedawaj drogo”. Inaczej określa się ją jako „buy the dips”, ta podstawowa technika inwestycyjna odnosi się do zakupu większej ilości aktywów w miarę spadku ceny oraz w czasie korekty. Strategia „BTD” polega na analizowaniu wykresów, średnich krótko- i długoterminowych ruchów i historycznych trendów. Inwestorzy mogą „kupować duże spadki” (big dips) lub „małe spadki” (small dips). Pierwsze z nich odnosi się do sytuacji, gdy cena spada poniżej średniej, podczas gdy drugie oznacza, kiedy cena spada z miejsca, w którym ostatnio umieściła. Ludzie, którzy kupują w ramach tej strategii, mogą zdecydować się na szybką sprzedaż dla zysku lub trzymać kryptowalutę, aby zbudować długoterminową pozycję. Podsumowując, sednem strategii jest kupowanie po niższej cenie.
Kupowanie, gdy stawki są niższe niż średnie wyniki historyczne: Kupowanie aktywów, gdy ich cena spada, jest idealną strategią, ale trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać wartość kryptowaluty w ciągu następnej godziny lub następnego dnia. Istnieje inny sposób, który można wykorzystać: zakup gdy cena słynnej wirtualnej monety jest niższa niż średnia projekcja historyczna. Istnieją strony internetowe z kryptowalutami, które zawierają tabelę „średniej ruchomej”, która ilustruje najlepsze możliwe punkty do wejścia i wyjścia z rynku kryptowalut. Nie należy kupować, gdy cena osiągnie maksimum. Poza tym pozostaje kwestia sprzedawania, gdy nastąpi nagły szczyt. Jeśli chodzi o sprzedaż e-monet, należy brać pod uwagę swoje finanse, tolerancję ryzyka, konsekwencje podatkowe i powód, dla którego początkowo zainwestowano w krypto.
Warto pamiętać, że kryptowaluty mają wielki potencjał zarówno technologiczny, jak i inwestycyjny, zarządzanie nimi wymaga jednak wiedzy oraz nabycia podstawowych umiejętności, pozwalających na niezależny handel kryptowalutami.