Logistyka to prężnie rozwijająca się dziedzina. Wchodzące w jej skład usługi cieszą się ogromnym zapotrzebowaniem, co przyczynia się do powstawania coraz większej ilości przedsiębiorstw zajmujących się poszczególnymi etapami działań logistycznych. Jednym z najważniejszych ogniw łańcucha stanowiącego tę branżę są centra logistyczne.
Centrum logistyczne – czym jest?
Jeżeli określimy je jedynie jako pewnego rodzaju zespół magazynów to dopuścimy się sporego niedomówienia. W praktyce jest to o wiele bardziej rozwinięta komórka niżeli może wydawać się przeciętnemu obserwatorowi. Gdy spojrzymy na dowolne centrum logistyczne możemy w nim znaleźć zespoły budynków magazynowych, ale również biurowych, własną infrastrukturę drogową oraz często stanowiące jedną z dominujących części, parkingi. Czasem na ich terenach znajdują się nawet posterunki celne. Samo położenie centrów logistycznych jest równie istotne, ponieważ znajdują się one najczęściej w pobliżu ważnych dróg czy też autostrad.
Centrum logistyczne – funkcje
Funkcje jakie pełni takie centrum zależne są od rodzaju takiego obiektu. Jednak te podstawowe możemy podzielić na 3 grupy.
Pierwszą i, jak się wydaje, najważniejszą jest funkcja logistyczna, na którą składa się:
- magazynowanie
- transport
- załadunek i przeładunek towarów
- zarządzanie zapasami
Pozostałe dwie grupy składają się z tzw. „funkcji wspierających”:
- obsługa celna
- ubezpieczenia
- spedycja
- serwisowanie sprzętu
- obsługa w zakresie planowania rozwoju
Tak szeroki zakres działań centrów logistycznych pozwala na kompleksową obsługę klienta, ale także zmniejsza koszty, pomaga w rozwoju przedsiębiorstw oraz pomaga w nawiązywaniu pozytywnych relacji na linii firma – klient.
Centra logistyczne w Polsce i Europie
Jednym z bogatszych krajów w Europie, biorąc pod uwagę centra logistyczne są Włochy. Pierwsze z nich zaczęły powstawać już w latach 70 ubiegłego wieku, początkowo z inicjatywy prywatnej, później dzięki wsparciu państwa zaczęły się one intensywnie rozwijać. Potentatem na skalę europejską, jeżeli chodzi o centra logistyczne, są zdecydowanie Niemcy. Już w latach 90 zaplanowana była tam budowa prawie 40 takich obiektów. Jednak to powstanie i wstępowanie poszczególnych państw w szeregi Unii Europejskiej doprowadziło do rozpędu w zakresie powstawania centrów, które znacznie ułatwiają dystrybucję towarów na całą Europę. W Polsce liderem w tej kategorii jest Panattoni, który posiada 9 milionów metrów kwadratowych powierzchni magazynowych, oraz Raben z magazynami o powierzchni ponad 500 tysięcy metrów kwadratowych.
Centra logistyczne to swoiste żywe organizmy, których serce stanowią magazyny, a ludzie pełnią w nim funkcje krwioobiegu tchnącego w nie życie.