Strona głównaUncategorizedCo to jest witarianizm?

Co to jest witarianizm?

Temat zdrowego żywienia jest bardzo na topie. Dlatego też coraz więcej słyszy się o wyszukanych dietach. Wychodząc temu naprzeciw opisujemy czym jest zyskujący na popularności witarianizm.

Czym jest witarianizm? 

Witarianizm jest coraz to popularniejszym nurtem, który zbiera coraz więcej zwolenników. Jest on znany na całym świecie, również ma swoich zwolenników w Polsce. Warto też wspomnieć, że witarianie to ludzie w różnym wieku oraz o różnym wykształceniu.

Witarianizm to styl życia, który polega na tym, by żyć w zgodzie z naturą i harmonią. Witarianie nie jedzą mięsa. Jest to dieta, która opiera się na surowych owocach i warzywach. Witarianie nie spożywają dań, które są gotowane. Spożywają potrawy bez obróbki termicznej. Odnoszą się do prehistorii, gdzie człowiek nie umiał jeszcze wykonywać takich czynności i spożywał surowe pokarmy. Witarianie są bardzo bliscy ekologii i dbaniu o środowisko. Twierdzą, iż gotowanie wzmaga globalne ocieplenie. Witarianizm to stawianie na naturalną żywność, która nie jest dotknięta zbyt intensywną obróbką termiczną (maksymalne podgrzewanie do temperatury 42 stopni Celsjusza).

Nie warto działać zbyt pochopnie – należy pamiętać o stopniowym zmienianiu nawyków żywieniowych.

Naszym zdaniem na pewno nie jest to dieta dla każdego. Niemniej jednak, jeśli jest wprowadzana stopniowo i umiejętnie to wydaje się ciekawą propozycją. Jest to raczej dieta dla osób, które już wcześniej miały chociaż trochę do czynienia z dietą wegańską lub wegetariańską.  Witarianizm dobrze najpierw przekonsultować z doświadczonym dietetykiem, który jest zagłębiony w tajniki witarnizmu. Wprowadzając dietę trzeba obserwować, jak organizm reaguje na zmianę jadłospisu i nie robić tego zbyt pochopnie. Zdecydowanie lepiej wprowadzać nowe nawyki żywieniowe w stopniowy sposób. Wbrew pozorom witarianizm nie jest jedną z bardziej restrykcyjnych diet jednak ostrożność i rozwaga przy zmianie nawyków żywieniowych jest na pewno wskazana.

Czy warto przejść na witarianizm? Na pewno nie jest to dieta dla wszystkich, ale niektórzy czerpią z niej wiele radości osiągając harmonię i zdrowie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne