Strona głównaBiznesKorelacja pomiędzy zdrowiem psychicznym, a stanem jamy ustnej

Korelacja pomiędzy zdrowiem psychicznym, a stanem jamy ustnej

Kwestia uśmiechu to temat często poruszany przez naukowców z całego świata, neurolog Henri Rubinstein od kilku lat pracuje nad wykorzystaniem śmiechu w celach terapeutycznych. W jednej ze swoich prac wykazał nawet, że 1 minuta śmiechu przekłada się na późniejsze 45 minut uczucia relaksacji. Inne badania pokazują jasno, że wraz z wiekiem śmiejemy się coraz mniej, a powody tego zjawiska nie zawsze zależą od wymaganej w pewnym wieku powagi. Coraz więcej młodych ludzi z premedytacją unika uśmiechania się, za powód podając brak zadowolenia ze stanu swojego uzębienia. 

Jak depresja wpływa na stan uzębienia? 

O depresji mówi się coraz więcej, a zgodnie z danymi WHO ze stycznia 2020 roku, chorych borykających się z tą chorobą mogło być nawet 264 miliony. W ostatnich latach wiedza dotycząca depresji jest coraz bardziej dostępna, wiadomo więc, że stan ten wpływa na wszystkie aspekty życia, w tym także na stan uzębienia. Osoby cierpiące na podobne zaburzenia tracą motywację do podejmowania typowych czynności dnia codziennego, w tym również przestrzegania higieny jamy ustnej. W wielu przypadkach podobne zaniechania prowadzą do zmian próchnicowych, a nawet zapalnych. Niektóre z leków przeciwdepresyjnych potęgują suchość w ustach, co z kolei może być przeszkodą w leczeniu stomatologicznym, np. przez ryzyko związane z nieprzyjęciem implantów.

Stomatologia w walce z brakiem samoakceptacji

Współczesna stomatologia dysponuje wieloma zabiegami, które pozwalają na przywrócenie zębom estetycznego wyglądu. Na pewność siebie składają się zarówno charakter, oddziaływanie otoczenia, ale też to, jak sami siebie postrzegamy. Wielu ludzi marzy o pięknym uśmiechu i to właśnie na niego zwraca uwagę oceniając innych. Zęby niewątpliwie stanowią wizytówkę człowieka, a ich stan ma realny wpływ na naszą samoocenę. Gdzie jednak szukać pomocy, gdy typowe środki higieny nie wystarczają?

Stan uzębienia to nie tylko dbałość o odpowiednie czyszczenie i zachowanie dobrej diety. Często istotnym powodem żółknięcia i psucia się zębów, są nie nasze zaniedbanie, a predyspozycje genetyczne. Właśnie w takich sytuacjach dobrze poszukać odpowiednich fachowców, którzy pomogą dostosować najlepsze rozwiązania do naszych problemów (np. dentysta ursynów).

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się implanty, które pozwalają na uzyskanie idealnego uśmiechy, niezależnie od naszych predyspozycji genetycznych. Mało kto wie, że w Polsce posiadamy wielu znamienitych fachowców w tej dziedzinie, a do naszych miast (np. implanty warszawa) stale przyjeżdżają pacjenci zza granicy, chcący poddać się specjalistycznemu leczeniu. Osoby po założeniu implantów często żartobliwie mówią o tym, że teraz uśmiechają się znacznie częściej, jest to jednak realnym dowodem na poprawę ich samoakceptacji i pewności siebie, wynikającą z przeprowadzonego zabiegu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne