Strona głównaUncategorizedDlaczewgo warto sprawdzać VIN pojazdu przed zakupem pojazdu?

Dlaczewgo warto sprawdzać VIN pojazdu przed zakupem pojazdu?

Sprawdzanie numeru vin samochodu przed zakupem to jedna z obowiązkowych czynności, jakie powinniśmy dokonać przed taką transakcją. Informacje zawarte w bazie dostarczą nam bardzo wielu różnego rodzaju informacji o takim pojeździe, co pomaga zweryfikować ogłoszenie i stan faktyczny auta.

Sprawdzenie numeru vin jest proste, bezpłatne i daje osobie kupującej bardzo wiele korzyści. Dlaczego zatem warto sprawdzać vin pojazdu przed zakupem? Jakie korzyści odnosimy, przeprowadzając taką weryfikację? Czy sprawdzenie vin za darmo jest rzeczywiście możliwe? Gdzie możemy to zrobić? Odpowiedzi na pytanie, przydatne porady i wskazówki prezentujemy w dalszej części tekstu.

Kradzież Samochodu i zgodność przebiegu

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą korzyścią, jaką przynosi nam sprawdzenie vin za darmo w krajowej bazie, jest fakt sprawdzenia, czy samochód nie jest kradziony. Kupno takiego samochodu pociągnie za sobą wiele przykrych konsekwencji wraz z utratą pieniędzy na czele. Przy kradzieży auta i zgłoszeniu tego na policji numer vin takiego samochodu jest wprowadzany do bazy. Sprawdzając go, możemy zatem upewnić się, że auto kupujemy bezpiecznie. Kolejnym plusem jest również możliwość sprawdzenia przebiegu samochodu — szczególnie w tych nowych modelach. Porównując ostatni wpis w bazie z sumą podawaną przez sprzedającego, możemy sprawdzić, czy licznik nie został cofnięty. Dzięki temu możemy stwierdzić też czy osoba sprzedająca nie próbuje nas oszukać.

Czy auto jest powypadkowe

Jedną z największych korzyści sprawdzenia numeru vin jest możliwość stwierdzenia czy auto rzeczywiście jest bezwypadkowe. Wielu sprzedawców stara się zataić ten fakt przed kupującymi. W historii auta, jeśli doszło do wypadku, umieszczane są odpowiednie adnotacje. Sprawdzenie vin za darmo daje nam również szybką odpowiedź na to czy auto nie brało udziału w poważnym zdarzeniu i czy my będziemy mogli nim jeździć bezpiecznie. To element, który jest newralgiczny dla bezpieczeństwa nas samych i pasażerów, gdyż przy zderzeniu auto rekonstruowanie nie daje tak wysokiego poziomu ochrony. Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy po dość poważnym wypadku naprawiają samochody w sposób niewłaściwy i zatajają ten fakt przed kupującym. Jeśli osoba taka nie będzie chciała udostępnić nam takich danych potrzebnych do weryfikacji powypadkowej auta, powinna zapalić się nam czerwona lampka.

Sprawdzenie wyposażenia

Kolejnym plusem sprawdzenia numeru vin przed zakupem jest możliwość w niektórych samochodach (tych nowszych) weryfikacji, czy w aucie nie zostały dokonane zmiany odnośnie wyposażenia. Porównanie stanu faktycznego z tym fabrycznym da nam ogląd czy np. ktoś nie zmienił cenniejszych elementów na mniej wartościowe. Jest to niestety zdarzająca się praktyka. Sprawdzenie vin za darmo jest proste, a my sami będziemy mogli zweryfikować, czy osoba sprzedająca nam samochód nie chce nas oszukać.

Właściwa wartość auta

Sprawdzenie vin za darmo pozwala nam również ocenić ogólny stan auta i jego prawdziwą cenę. Nierzadko kwoty transakcji kupna samochodu są duże, a w grę wchodzą spore sumy. Dzięki sprawdzeniu danych samochodu w bazie poprzez numer vin nie stracimy pieniędzy, kupując samochód w dużo gorszym stanie, niż jest to podane w ogłoszeniu. Przy odsprzedaży auta otrzymamy dużo mniejszą sumę i stracimy na takiej transakcji.

Gdzie i jak sprawdzić vin?

Sprawdzenie vin za darmo jest proste, szybkie i nie wymaga specjalnych umiejętności. Jest to element, o który obawia się wiele osób — całkowicie niesłusznie. Aby sprawdzić numer vin, powinniśmy udać się na stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tam wystarczy wpisać numer vin auta, datę rejestracji i numer rejestracyjny. Na podstawie tych danych uzyskamy dostęp do historii i samochodu i będziemy mogli łatwo zweryfikować wiele różnych danych. Samo uzyskanie takiej wiedzy nie wiąże się z żadnymi skomplikowanymi procedurami czy składaniem wniosków a sprawdzenie vin za darmo możemy przeprowadzić nawet poprzez telefon na miejscu wraz ze sprzedającym. Numery vin są umieszczone w kilku miejscach samochodu. Przeważnie jest to blok silnika, rama czy fotel lub okolice przedniej szyby.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne