Strona głównaBiznesZwiększenie wydajności produkcji poprzez odpowiednie planowanie

Zwiększenie wydajności produkcji poprzez odpowiednie planowanie

Planowanie elementem nowoczesnego zarządzania firmą

Każdy wie, że odpowiednio zaplanowane działania składowe, pozytywnie wpływają na efektywność całego procesu. Teza ta ma zastosowanie zarówno w codziennym życiu, jak i skomplikowanych procesach realizowanych przez olbrzymie przedsiębiorstwa. W optymalizacji różnych procedur związanych z planowaniem, dużą popularnością cieszy się system ERP (z ang. Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa). To specjalistyczne oprogramowanie odpowiedzialne jest za scalanie i integrację wszelkich procesów funkcjonujących w firmie, w tym m. in. związanych z aspektami finansowymi, aktywami w formie środków trwałych, działaniami w obszarze marketingu, magazynowaniem/gromadzeniem zapasów, zakupami i sprzedażą, projektowaniem czy wreszcie produkcją.

Optymalizacja procesów produkcyjnych kluczem do oszczędności

Obecnie, na rynkach wszystkich praktycznie rynkach, można zaobserwować dużą konkurencję. Przedsiębiorstwa prześcigają się w walce o klienta, dla którego zwykle najistotniejszy jest produkt/usługa w najlepszej relacji ceny do jakości. W związku z tym, firmy koncentrują uwagę na obniżaniu kosztów wytwarzania, przy jednoczesnym zachowaniu/poprawianiu standardów i parametrów swojej oferty podażowej. Dzięki systemowi ERP, potrafią skutecznie zoptymalizować i w konsekwencji zaplanować różne procesy na etapie produkcji, które przekładają się na oszczędności, zwiększenie wydajności, a tym samym i finalną cenę gotowego produktu.

Jeśli chodzi o możliwość wygenerowania oszczędności w trakcie procesu produkcyjnego, można to osiągnąć przynajmniej w kilku obszarach. Jednym z nich jest zredukowanie kosztów dostaw surowców. Zarówno nadmiar dostaw nie jest dla firmy korzystny (koszty utrzymania zapasów), jak też i niedobór, który może zahamować cały proces produkcji. Z pomocą nowoczesnego systemu można wypracować najlepsze rozwiązania w zakresie ilości i terminów dostaw. Kolejną pozycją, która generuje duże koszty dla przedsiębiorstwa, są koszty magazynowania. Dotyczy to surowców i gotowych produktów. Uchwycenie w tym obszarze “złotego środka” pomiędzy popytem na wyroby organizacji a wartościami liczbowymi związanymi ze składowaniem półproduktów niezbędnych w procesie wytwarzania, jest nie do przecenienia. Następną płaszczyzną, która może przekładać się na oszczędności produkcyjne, jest regularne raportowanie i sprawozdawczość. Właściwy obieg informacyjny w obszarze aktualnej i zaplanowanej produkcji, dostępności surowców czy bieżących zamówieniach ze strony rynku, z całą pewnością również jest istotną składową optymalizacji kosztowej. Najbardziej oczywistą kwestią powiązaną z ograniczeniem kosztów wytwarzania, wydają się działania ukierunkowane na skrócenie cyklu całej produkcji. Istnieje mnóstwo metod na osiągnięcie sukcesu także w tym obszarze, np. poprzez minimalizację czynników ryzyka związanych z awariami, inwestycje w lepsze technologie oraz identyfikację i likwidację przestojów.

Odpowiednie planowanie całego procesu produkcyjnego, ma więc kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności finansowej i zwiększenia wydajności, które mogą przełożyć się na sukces rynkowy przedsiębiorstwa.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne