Wiele osób interesuje zagadnienie jakim jest zakładanie firm w Polsce. Nic w tym dziwnego – nie od dziś wiadomo, że jest to świetny sposób na życie, pozwalający na największą swobodę w manipulowaniu czasem pracy i czasem wolnym. Niestety, sam proces związany z zakładaniem firmy nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać i istnieje wiele rzeczy, o których musimy pamiętać, zanim w ogóle go zainicjujemy. O niektórych z nich postaramy się powiedzieć w tym artykule.
Rzeczy podstawowe w czasie zakładania firmy
Rzeczą podstawową, jaką należy określić, zanim w ogóle zakładanie firmy w Polsce stanie się dla nas faktem jest to, w jakim modelu będzie ona działała. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się dwie formy prowadzenia działalności: postać działalności gospodarczej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (znanej również jako sp. z o.o.). Zanim zdecydujemy się na którąkolwiek z nich musimy zapoznać się z ich wadami i zaletami oraz dopasować je do własnych potrzeb. Często nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić – wtedy nie jesteśmy jednak na lodzie. Możemy skorzystać z usług takich firm, jak Progress Holding – działając na rynku przez wiele lat i specjalizując się właśnie w tej branży, z łatwością dobiorą odpowiedni model do naszych wymagań. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy cudzoziemcami chcącymi otworzyć własną firmę w Polsce. Co ważne, obie formy prowadzenia działalności umożliwiają założenie firmy w całości przez Internet. Jest to bardzo wygodne, szybkie i po prostu praktycznie.
Samo ustalenie modelu, w jakim będzie funkcjonowała firma i rozpoczęcie procesu jej rejestracji nie wystarczy. Już zakładając firmę musimy mieć świadomość tego, z czym wiąże się jej prowadzenie – i nie mówimy tutaj o świadczonych przez nią usługach czy sprzedawanych przedmiotach, ale o kwestiach typowo prawnych, z którymi możemy sobie nie poradzić. Wymaganym jest prowadzenie księgowości, dokładnie ewidencjującej wszystko to, co rozgrywa się w firmie. Oczywiście konieczne jest też rozliczanie się z ZUSem oraz płacenie odpowiednich podatków. Jako że firma rozlicza się na innych zasadach, niż osoba prywatna, trzeba robić to co miesiąc.
Podsumowanie
Zakładanie firmy w Polsce nie jest tak proste, jak mówią doświadczeni przedsiębiorcy (którzy zazwyczaj dawno mają je za sobą i przez pewność w prowadzeniu firmy mówią to, co mówią) i należy przy nim pamiętać o wielu rzeczach. Przede wszystkim trzeba spojrzeć w przyszłość, bo choć samo ustanowienie firmy w urzędzie wiąże się zaledwie ze złożeniem odpowiedniego dokumentu do właściwego urzędu, pozostałe rzeczy z tym związane mogą się okazać bardzo skomplikowane, nawet dla inteligentnego, ale niezaznajomionego z tematem Polaka.