Strona głównaBiznesZwiększanie powierzchni przechowywania w magazynie - sprawdzone sposoby

Zwiększanie powierzchni przechowywania w magazynie – sprawdzone sposoby

Zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową rośnie w bardzo wysokim tempie. Rozwój handlu internetowego powoduje, że nowoczesne rozwiązania w zakresie logistyki i przechowywania zyskują szczególne znaczenie.

Jednak zwiększenie powierzchni przechowywania nie jest zadaniem łatwym. Szczególnie wtedy, gdy nie ma możliwości rozbudowy istniejących hal magazynowych. Jak sobie radzić w takim przypadku? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Wydłużanie regałów magazynowych

Często najbardziej oczywiste rozwiązania okazują się najlepsze. I często okazuje się, że wydłużanie systemu regałów magazynowych jest najlepszym sposobem zwiększenia powierzchni przechowywania. Regały magazynowe można zarówno poszerzać jak i stosować dłuższe korytarze wewnątrz systemu. Możliwe jest także zwiększanie przestrzeni pomiędzy filarami, co pozwala na składowanie towarów o większych gabarytach.

Oczywiście planując wydłużanie regałów magazynowych należy bezwzględnie kierować się zaleceniami producenta. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko wypadków związanych ze zmniejszoną nośnością systemu.

Rozbudowa w pionie

Drugim oczywistym rozwiązaniem jest zwiększanie wysokości układu regałów magazynowych w obiekcie. Pozwala to na pełniejsze wykorzystywanie kubatury hali. Możliwe jest także stosowanie rozwiązań antresolowych lub pomostowych. Oczywiście planując wydłużanie regałów magazynowych również należy brać pod uwagę zalecenia producenta.

Zmiana systemu regałów magazynowych

Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest zmiana systemu regałów paletowych wykorzystywanych w magazynie. Zastąpienie tradycyjnych rozwiązań statycznych układami dynamicznymi (przesuwnymi lub przepływowymi) często pozwala na podwojenie dostępnej przestrzeni składowania. Możliwe jest także zastosowanie regałów wjezdnych, które wprawdzie nie należą do systemów mobilnych, ale także pozwalają na bardziej optymalne wykorzystanie kubatury hali.

Połączenie statycznych i dynamicznych regałów magazynowych

Wielu działających w branży przedsiębiorców uważa, że statyczne i dynamiczne systemy przechowywania muszą być bezwzględnie rozdzielone. Tymczasem wdrażanie rozwiązań łączących te dwa układy regałów paletowych często okazuje się doskonałym pomysłem.

Poza zwiększeniem powierzchni składowania, połączenia tego typu zwiększają elastyczność obiektu magazynowego. Systemy statyczne umożliwiają selektywny dostęp do towarów o różnorodnym asortymencie. Natomiast dynamiczne regały paletowe pozwalają zwiększać szybkość rotacji towarów mono asortymentowych.

Zmiany organizacyjne

Kolejnym sposobem zwiększania efektywności obiektu magazynowego są zmiany w organizacji pracy. Wprowadzanie usprawnień w istniejącym sposobie obsługi systemu regałowego jest często najtańszym sposobem, dzięki któremu wzrasta wydajność bez konieczności angażowania wysokich nakładów inwestycyjnych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne